14. etapa Rallye Dakar: 40. ročník ke v cíli

Rallye Dakar uzavřela sobotní 14. etapou jubilejní 40. ročník. Jezdce čekala poslední speciálka, která měřila 120 km, a vedla kolem argentinské Cordoby. Na první místech všech čtyř kategorií se už nic nezměnilo. V autech vyhrál Španěl Sainz s továrním Peugeotem, v kamionech Rus Nikolajev s továrním Kamazem, ve čtyřkolkách Chilan Casale na Yamaze a v motocyklech historicky poprvní Rakušan Walkner a už tradičně značka KTM.

Martin Kolomý málem nedojel

Z českých jezdců zvládli všichni závěrečné kilometry, i když Martin Kolomý měl velké problémy, ztratil přes čtyři hodiny a vypadl z první desítky. Naopak polepšil si Martin Macík, který celkově obsadil výborné páté místo, které je jeho nejlepším dakarským umístěním. Do cíle při premiéře na pěkné třinácté příčce dojel i Martin Šoltys.

V autech slavil také nejlepší dakarský výkon Martin Prokop, který skončil sedmý a vyrovnal tak historicky zatím nejlepší výsledek Mirka Zapletala z roku 2009. Polepšil si i Tomáš Ouředníček, který obsadil 33. místo.

Ve čtyřkolkách zůstal naší jedničkou i v šedesáti letech Josef Macháček, který skončil na třináctém místě, Zdeněk Tůma byl  patnáctý a Dakar dokončila při premiéře i první česká žena mezi čtyřkolkáři Olga Roučková, která byla šestadvacátá.

V motocyklech si nejlépe vedl Jan Brabec, který při prvním startu skončil na 39. místě.

Martin Macík ve finiši vybojoval páté místo

Martin Macík

Martin Macík s liazkou předvedl v sobotu skvělý finiš. V etapě skončil druhý, pouhých 11 s za vítězným Van Genugtem s Ivecem. Stejně tak ale Martina potěšilo, že celkově předstihl Japonce Sugawaru , který byl v etapě až desátý, a tak se český pilot vyhoupl na páté místo celkově. Ke svém nejlepšímu dakarskému výsledku poznamenal: „Jsme šťastní, bouchli jsme si šáňo, pátý místo a nejlepší Češi to je prostě perfektní. Obrovská spokojenost.“

Martin Kolomý se chtěl na trati poslední speciálky také blýsknout, ale potřetí za sebou mezi nejlepšími třemi jezdci už chyběl. Na trati měl velké problém s tatrou a skončil s dvouhodinovou penalizací až poslední devatenáctý s více než čtyřhodinovou ztrátou na vítěze. V konečném pořadí byl jedenáctý. Martin Šoltys se s premiérovým Dakarem rozloučil na 13. místě a celkově byl dvanáctý.

Podle očekávání vyhrál Eduard Nikolajev s Kamazem. Rus slavil čtvrté prvenství, poprvé ale první místo obhájil.

Martin Prokop vyrovnal rekord Mirka Zapletala

Martin Prokop – oslavy v cíli

V automobilech si splnil Martin Prokop svůj cíl dojet v první desítce. Nakonec z toho bylo sedmé místo a vyrovnání historicky nejlepšího výsledku českého jezdce na Dakaru, který držel Miroslav Zapletal z roku 2009. „Jsem šťastný, že jsme v cíli a máme to za sebou. Ve čtrnácti dnech jsme toho spoustu zažili a několikrát to vypadalo, že už dál nepojedeme. Ale dotáhli jsme to až sem,“ řekl Prokop. Byl to jeho třetí start na Dakaru a po čtrnáctém a jedenáctém místě tentokrát nejlepší. Martin k tomu dodal: „Jsem rád, že to na nás jen nezbylo, ale že jsme od prologu desítku atakovali. Nedostali jsme to zadarmo, museli jsme bojovat. “

Tomáš Ouředníček v cíli

Dakarskou bilanci si vylepšil i Tomáš Ouředníček, který po 46. místě před dvěma roky, dojel na 33. pozici. „Jsme neskutečně šťastní! Dokončili jsme vůbec nejtěžší Dakar! Pro nás byl letošní ročník obzvlášť těžký, protože po většinu závodu jsme měli problémy s motorem, příčinu, vadnou lambda sondu, se podařilo odhalit až ke konci soutěže. Do té doby jsme jenom přežívali, teprve poslední tři dny jsme mohli opravdu závodit. Uplynulé dva týdny se svými náročnými etapami prověřily jezdce i techniku až na dřeň, možná i dál, ale teď už jsme v cíli. Nedokážu ani popsat své pocity!“ řekl Tomáš Ouředníček

Posáádka Ouředníček – Křípal v cíli

Králem zůstal Sainz s Peugeotem

Etapu zvládl nejrychleji Jihoafričan Giniel de Villers s Toyotou, ale největší oslavy vypukly v týmu Peugeotu. Francouzská značka se rozloučila s Dakarem třetím vítězstvím řadě. Pětapadesátiletý Carlos Sainz si dojel pro své druhé dakarské prvenství, poprvé vyhrál v roce 2010 s Volkswagenem.  Dvojnásobný mistr světa WRC si přes deváté místo v etapě udržel výrazný náskok v čele a konečně přerušil neúspěšnou sérii pěti ročníků, které nedokončil.

Druhý za Sainzem skončil s odstupem 43:40 minuty Katařan Násir Al Attiyah, třetí byl De Villiers. Vítěz předchozích tří ročníků a dakarský rekordman s 13 prvenstvími Francouz Stéphane Peterhansel tentokrát byl čtvrtý.

Josef Macháček se rozloučil s Dakarem dvanáctým místem

Čtyřkolky podruhé v kariéře vyhrál Ignacio Casale na Yamaze. Samostatně vypsanou kategorii od roku 2009 vyhrávali jen závodníci na stroji této japonské značky. Z českých pilotů byl nejlepší Josef Macháček, který v cíli znovu potvrdil, že to byl jeho poslední Dakar. „Netušil jsem, že poslední etapa bude možná nejtěžší ze všech. Chtěl jsem uhájit dvanáctou příčku před Polákem Kamilem Wisnewskim. Mezi námi bylo devět minut, o které jsme bojovali. Kamil to pojal drsně. Celých 120 kilometrů jsem ho však stíhal, měl ho pod kontrolou,“ uvedl Macháček. Se čtyřkolkou ale chce závodit dál.

Zdeněk Tůma dojel patnáctý a první Češka, která dokončila Dakar, Olga Roučková šestadvacátá.

Motocyklistům poprvé v kariéře kraloval Rakušan Matthias Walkner na KTM.  Náročný ročník dokončili čtyři čeští motorkáři – Jan Brabec (39.), David Pabiška (42.), Petr Vlček (47.) a Jan Veselý (68.).

Výsledky – Rallye Dakar: 13. etapa – Córdoba – Córdoba (286 km/120 speciálka)

Automobily: 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, D, Toyota) 1:26:29 hod., 2. Peterhansel, Cottret (F, Peugeot) -40, 3. Al Attiyah, Baumel (KAT, F, Toyota) -41, …7. Prokop -2:13, 19. Ouředníček (oba Ford) -13:20
Konečné pořadí:
1. Sainz, Cruz (E, Peugeot) 49:16:18, 2. Al Attiyah, Baumel -43:40, 3. De Villiers, Von Zitzewitz -1:16:41, …7. Prokop, Tománek -7:20:49, 33. Ouředníček, Křípal -53:48:32

Kamiony: 1. Van Genugten (NL, Iveco) 1:39:47, 2. Macík (Liaz) -11, 3. Sotnikov (RUS, Kamaz) -3:35, …14. Šoltys -17:02, 19. Kolomý (oba Tatra) – 4:23:45
1. Nikolajev (RUS, Kamaz) 54:57:37, 2. Vjazovič (BEL, Maz) -3:57:17, 3. Mardějev (RUS, Kamaz) -5:22:34, …5. Macík -7:58:45, 11. Kolomý -13:20:46, 12. Šoltys -21:57:39

Čtyřkolky: 1. Casale (CHILE, Yamaha) 1:43:25, 2. Sanabria (PAR, Yamaha) -1:21, 3. Cavigliasso (ARG, Yamaha) -1:36, …16. Macháček -7:31, 21. Tůma -9:59, 26. Roučková (všichni Yamaha) -22:09
Konečné pořadí: 1. Casale 53:47:04, 2. Cavigliasso -1:38:52, 3. Gonzalez (ARG, Yamaha) -2:08:14, …12. Macháček -10:53:41, 15. Tůma -13:52:42, 26. Roučková -47:31:12

Motocykly: 1. Benavides (ARG, Honda) 1:26:41, 2. Price (AUS, KTM) -54, 3. Meo (F, KTM) -2:49, …36. Pabiška (KTM) -19:36, 39. J. Brabec -20:34, 58. Vlček (oba Husqvarna) -27:22, 73. Veselý (KTM) -34:08
Konečné pořadí: 1. Walkner (A, KTM) 43:06:01, 2. Benavides -16:53, 3. Price 23:01, …39. J. Brabec -12:42:00, 42. Pabiška -13:25:26, 47. Vlček -17:19:21, 68. Veselý -29:48:15

Autor: Karel Malina